BORSA TESCİLİ HK.

BORSA TESCİLİ HK.

Tarih 26 Mart 2019, 11:40 Editör hasan öztürk

Konu: Borsa Tescili Hk.

Sayın Üyemiz;

Bilindiği üzere; Ticaret Borsaları 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Kanununda yazılı esaslar çerçevesinde borsaya dahil maddelerin alım satımı ve borsada oluşan fiyatların tespit,tescil ve ilanı işleriyle meşgul olmak üzere kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip kurumlardır.

İlgili kanun madde 46.gereğince –‘Borsaya tabi maddelerin en az miktarları üzerinde yapılan alım satım muamelelerinin borsalara tescili zorunludur’ amir hüküm doğrultusunda işlemlerini yapmaktadır.

Yapılan tescil işlemleri sonucunda Ticaret Bakanlığı ve ilgili birimleri başta olmak üzere diğer Kamu kurumları TÜİK, Rekabet Kurumu ve Gelir İdaresi Başkanlığınca sağlıklı ve reel veri paylaşımında bulunmakta bölgesel ve sektörel birçok raporlama ve çalışma grupları arasında yer almaktadır.

Onuncu (2014-2018) Kalkınma Planında yer alan ‘Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması Eylem Planı’ çerçevesinde Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlı’nın yetkilileri ile yürütülen toplantılarda “Borsa Tescil Müessesi Eylem Planı” başlığı altında Ticaret Borsalarına önemli sorumluluklar yüklenmiştir.

Tescil faaliyetlerimiz esnasında karşılaştığımız önemli sıkıntılar arasında yer alan; stok durumu, teminat işlemleri,ilgili vergi ödemelerinin takibi,tescil sürelerinin (30 gün) uygun süreler içerisinde yaptırılması,süre aşımı halinde % 50 gecikme tahsilatlarının yapılması gibi durumların ivedilikle kontrolü ve uygulanması gerekliliği vurgulanmıştır.

İlgili tebliğ metni ekte bilginize sunulmuştur.

Bu süreçte kanunun ve yönetmeliklerin tebliği ve uygulanması süreçlerinde Borsamız ile gösterecek olduğunuz işbirliği ve anlayışınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.                                                      

Saygılarımla…

Ek1 İlgili Tebliğ İçin Tıklayınız                                              

                                                                                                Ertunç İŞBAY                                                                                                   Genel Sekreter        

Bu haber 480 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit