Hububat Laboratuvarı Modernizasyonu Projesi

BANDIRMA TİCARET BORSASI HUBUBAT LABORATUARI

 

Bandırma Ticaret Borsası 1940 yılından günümüze kadar önemli süreçlerden geçerek, bölgenin sosyal, kültürel, sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunarak, faaliyet göstermiş olduğu hizmetlerde yasal mevzuatlar çerçevesinde, hizmetlerinde kaliteden ödün vermeden, her geçen gün hizmet anlayışını geliştirme gayretinde olan, bölgemizin gelişiminde etkin rol oynayan bir kurumdur.

Satış salonumuza getirilen ürünlerin kalitesinin belirlenmesi amacıyla 2001 yılında Hububat Laboratuarımızda yapılan fiziksel ve kimyasal analizlerin sonuçları elektronik ortamda panoya yansıtılmış ve analizli satışa geçilmiştir.

Satış salonuna gelen ürünlerden alınan numuneler, otomatik numune alım sondası ve tahıl ürünlerinden numune alım metoduna göre homojen bir şekilde alınmaktadır. Numune kayıt bölümünde üreticinin ve ürünün bilgilerinin girişi yapıldıktan sonra gizlilik esasına göre laboratuar birimlerince ürün gruplarına göre kimyasal ve fiziksel analizlere tabi tutulmaktadır.

Satış salonuna gelen ürünlere yapılan analizler ürün bazında aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Ürün Adı

Yapılan Analizler

 

Ürün Adı

Yapılan Analizler

Buğday

Toplam Gluten

 

Ayçiçeği

Yağ Tayini

Rutubet

 

Hektolitre

Hektolitre

 

Rutubet

Protein

 

Kanola

Rutubet

Süne Sayımı

 

Yağ Oranı

Yabancı Madde

 

Arpa

Rutubet

Mısır

Rutubet

 

Hektolitre

Numune kabul bölümü tarafından ürüne ait analiz sonuçlarının programa girişi yapılmakta, network sistemiyle satış salonuna aktarılmaktadır. Satış salonunda ürünler numune geliş sırasına göre ürün gruplandırması yapılarak satılmaktadır. Gizlilik prensibi esasıyla alıcı ürünün kime ait olduğunu bilmemektedir. Alıcılar ürüne kimyasal ve fiziksel analiz sonuçlarına göre fiyat vermekte ve açık arttırma usulü yapılan satış sonrası üreticiye ürün satış fiyatı ve alıcı bilgisi verildikten sonra satıp satmadığı sorulmaktadır. Üretici ürününü açık arttırma usulü oluşan fiyat mukabilinde satıyorsa satış fişi düzenlenmektedir. Satış fişi 3 nüsha halinde olmakla birlikte bir tanesi üreticiye, bir tanesi alıcıya ve bir tanesi de Borsamız arşivlerinde saklanmak üzere muhafaza edilmektedir. Eğer üretici ürününü satmak istemezse alınan numune kendisine teslim edilmektedir.

Bandırma Ticaret Borsası kurulduğu 17.Eylül.1940 yılından itibaren satış salonu işlevini korumakta olup; örf, adet ve teamüllerimiz doğrultusunda satılan ürünün bedeli mesai bitimine kadar ödenmektedir.

PROJE DOSYASI İÇİN TIKLAYINIZ


Proje resimleri:
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA
?

HABER BAŞLIKLARI

?