2019 YILI FAALİYET TOPLANTISI YAPILDI

Borsamızın 2019 yılında yapmış olduğu faaliyetlere ilişkin çalışmalar basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Borsamızın Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, Meclis Başkanı İsmail Tunçbilek, Yönetim Kurulu Başkan Yard. Muzaffer Zengin , Yönetim Kurulu Üyeleri Can Ata Tan ve Ahmet Turan ile Genel Sekreterimiz Ertunç İşbay’ın katıldığı basın toplantısında Borsanın 2019 yılı çalışmaları ve hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.
Borsamızın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin 2019 yılı tescil işlemleri toplam işlem hacminin 6 milyar 101milyon 982 bin lira olduğunu belirtti. 2019 yılında tescil işlem hacmi ve gelirlerinde yüzde 30 oranında bir artış sağlandığına dikkati çeken Sezgin, “2019 yılında Borsamızda en fazla tescil geliri elde ettiğimiz ürünler mısır, piliç eti parçaları, yumurta, soya fasulyesi küspesi, buğday, buğday unu, peynir, ayçiçeği,  inek sütü, civciv oldu. Sürekli olarak artan başarıyı gelenek haline getirmiş olan Borsamız, 2020 yılında da kanunun verdiği yetkiyle üyelerine en iyi hizmeti vermeye devam edecektir. Bu başarıda yönetimimiz, bütün üyelerimiz ve çalışanların katkısı var.” ifadelerini kullandı.
Üyelerimize Yurtdışı Pazar Deneyimi!
2017 yılında Ekonomi Bakanlığı desteğinde başlatılan kanatlı grubu sektörüne yönelik sürdürülen “ Bandırma ihracatı kanatlanıyor” isimli projelerinin devam ettiğine de dikkati çeken Halit Sezgin, “Kapsamlı bir ihtiyaç analizi raporu hazırlayarak,  kanatlı sektörü ürününün bölgemizdeki potansiyeli, dünya konjektöründeki dolaşım ve seyri, katılımcı 20 firmanın ihracat yeterliliğini gösteren bireysel karneleri hedef pazarlar gibi birçok önemli çalışma hazırlanmış ve Ticaret Bakanlığı’nca kabul görmüştür” diye konuştu.
2021 yılında “Lisanslı Depoculuk”a geçmeyi planladıklarını vurgulayan Sezgin, “Halen Borsamıza ait 110 depomuz var. 70 bin ton kapasiteli lisanslı depo kurma çalışmalarımız da sürüyor” dedi.
Bandırma Limanı’nın Bandırma için büyük bir şans olduğuna dikkati çeken Sezgin, limanda ithalat ve ihracat yapanların yüzde 90’ının Borsa üyesi olduğunu açıkladı.
Yeni Nesil Laboratuvar!
Tüm bölgeye hitap edecek yeni bir laboratuvar yapılacağını açıklayan Sezgin, bu projeye destek için Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na başvuruda bulunduklarını belirtti. Sezgin, ayrıca Borsa binalarının güneş enerjisinden yararlanmaları için fizibilite çalışmalarını da başlattıklarını sözlerine ekledi.
Borsa Meclis Başkanı İsmail Tunçbilek, de “Lisanslı Depoculuk” çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.