Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Kariyer Günleri Başladı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin geleneksel hale getirdiği Kariyer Günleri’nin 5.’si bugün başladı.

 Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Topluluğu tarafından düzenlenen Kariyer Günleri’nde iş dünyasının önde gelen profesyonelleri öğrenciler ile bir araya geldi. Etkinliğin açılış konuşmasını Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir gerçekleştirdi, öğrencilere önemli mesajlar verdi.

Konuşmacı olarak katılan, öğrenciler ile bir araya gelen Borsamızın Meclis Başkanı İsmail Tunçbilek’te iş dünyasındaki gelişmeleri ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Tunçbilek konuşmasında şu sözlere yer verdi:
‘’İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim ’’  diyen, dünyanın en büyük beyaz eşya üreten markalarından biri olan BOSCH kurucusu, Robert BOSCH un bu güzel sözünü kendinize ilke edinip, daima aklınızda tutun.
Günümüzde globalleşen dünya, bilhassa internet in yaşamımızın her alanına girmesiyle hızlı bir değişim ve gelişim içerisinde. Değişimleri iyi gözlemlemek, fırsatları ve tehditleri  iyi algılamak lazım. Bütün sektörlerde kıyasıya bir rekabet söz konusu. Başarıyı yakalamak için bu gelişmeleri sürekli takip edip,iş yapış şeklimizi ve yöntemlerimizi sürekli geliştirmeliyiz.Bir özdeyişle ifade edersek, ‘’yenilen olmamak için yenilenmeliyiz’’.
Bir de üzerinde durmak istediğim bir konu, lütfen en az bir tane yabancı dil öğrenin. Ne iş yaparsanız yapın ,iyi bir kariyer için yabancı dil mutlaka gerekli.Bu dil meselesi sürekli olarak  karşınıza çıkacaktır.Bunu da öğrencilik yıllarınız bitmeden öğrenmeye çalışın.Çünkü okul bitip iş hayatına atıldığınızda yeterli zaman bulamayabilirsiniz, veya size daha zor gelebilir. Ticaretin de globalleştiği günümüzde, yabancı diliniz, inanın önünüze yeni ufuklar açmasını sağlayacaktır.
Ben kendim bunun eksikliğini çok çektim. Benim yabancı dilim olsaydı, bugün belki çok farklı konumda olabilirdim. Çünkü yurtdışı bağlantılarımda hep birine muhtaç kaldım, birilerine güvenmek zorunda kaldım. Bunun neticesinde bedeller de ödedim. Kendim satıcı  ile bire bir ilişki kuramadım birilerini yanımda taşımak zorunda kaldım. Adam işi öğrendi ve daha fazla komisyonla başkalarını devreye soktu. Ya işi kaybettim , yada  işi daha pahalıya  maletmek durumunda kaldım.
Son olarak şunu söylemek istiyorum.
Sizler, bu ülke için ve geleceğimiz için çok önemli  birer değersiniz.
Başarı için sihirli bir değneğe ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken şey, öğrenim hayatınızda ve iş hayatınızda, sorumluluklarınızı zamanında ,eksiksiz,sabırla , azimle ve özgüvenle hayata geçirebilmek olduğunu unutmayın.
Yolunuz açık ve aydınlık olsun.
Sizlerin çok başarılı bir eğitim dönemi ve ardından başarılı bir kariyer dönemi geçirmeniz dileği ile sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.