Bandırma Ticaret Borsası ve Odası Üyelerine Ödülleri verildi.

Bandırma Ticaret Odası ve Borsamız tarafından düzenlenen müşterek ödül töreninde başarılı firmalara ödülleri takdim edildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımları ile gerçekleştirilen müşterek ödül töreninde, borsa tescilinde üstün başarı gösteren Borsamız üyeleri ile yüksek düzeyde vergi ödeyen ve ülkemize döviz kazandıran Bandırma Ticaret Odası üyelerine ödülleri takdim edildi.
Düzenlenen ödül törenine TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Balıkesir Milletvekilleri Mehmet Tüm ve Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Eski Milletvekilleri Sedat Pekel ve Cemal Öztaylan, Borsamızın Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, Meclis Başkanı İsmail Tunçbilek, Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kılkışlı, Meclis Başkanı Bahadır Çenberci, Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Kurulu Üyeleri , Genç Girişimciler, Kadın Girişimciler, kurum ve kuruluşların amirleri, çevre oda ve borsa başkanları, meslek odaları başkanları ve çok sayıda oda borsa üyesi katıldı.
 
Allah Size Müthiş Bir Coğrafya Vermiş!
Programa katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, rakamlarla Bandırma’yı anlattı. Hisarcıklıoğlu, “Bandırma, Türkiye’deki en gelişmiş ilçeleri arasında 23’üncü sırada yer alıyor. Bunun için çok şanslısınız. Allah size müthiş bir coğrafya vermiş. Türkiye’de üniversitesi olan dört ilçeden bir tanesi Bandırma. Bandırmaspor da bir marka. Banvit bugün Türkiye Kupasını kazanarak bir kez daha Bandırma’nın markasının isminin üzerine isim kattı. 10 sene sonra Bandırma’yı hayal bile edemeyeceksiniz. Bandırma’daki Rotterdam Liman Projesi’nin hayata geçmesi ile bölgenin ve Türkiye’nin gücüne güç katmaya devam edeceksiniz. Son 8 yılda Türkiye’de istihdam yüzde 50 artarken, bu bölgede Türkiye ortalamasının üzerinde, yüzde 58 artmış. Kadın istihdamı Türkiye’de yüzde 89 artarken, bu bölgede yüzde 108 artmış. İhracat son sekiz yılda artış değeri yüzde 8 Bandırma’nın yüzde 49 10 sene sonra bu coğrafyayı hiçbirimiz tanıyamayacağız derken bunu demek istiyoruz. Ben sizlerden enerjiyi alıyorum, Anadolu’ya, Doğu’ya, Güneydoğu’ya gönderiyorum. Sizler yüzde 56 ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir değerle gelecekten umutlusunuz. Umut olmadan zaten bir şey olmaz” diyerek Bandırma Ticaret Borsası ve Bandırma Ticaret Odası’na da çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
Ödül töreninde ilk konuşmaları oda ve borsanın meclis başkanları yaptı. Borsamızın Meclis Başkanı İsmail Tunçbilek konuşmasında şu sözlere yer verdi:
“Bandırma ticaret borsası 17.Eylül.1940 tarihinde kurulmuştur. Kuruluş tarihi itibari ile ülkemizin 23 üncü borsasıdır. Kurulduğu günden bugüne kadar bölge tarımının ve tarıma dayalı ticaretin gelişmesine katkıda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir. Borsamız, 5174 sayılı odalar ve borsalar kanununda yazılı esaslar çerçevesinde asli görevi olan, borsaya dahil ürünlerin alımı, satımı ve borsada oluşan fiyatların tespit, tescil ve ilanı işlerini yürütmekle birlikte, bu görevlerinin dışında, bölgemizin ekonomik ve sosyal sorunları ile de ilgilenmekte, çözüm önerileri getirerek, yetkili kurum ve makamlarla uyum içinde çalışmalar yapmaktadır.  Ayrıca üreticilerimize yönelik çeşitli konferans ve paneller düzenleyerek bilgilendirmeler yapılmakta ve üretim kalitesinin artırılmasına katkı sağlanmaktadır. Borsamız bünyesinde hizmet veren toprak analiz laboratuvarı ile üreticilerin getirdiği toprak örnekleri analiz edilip, hangi gübreden ne kadar kullanılması gerektiği tespit edilerek, hem yanlış gübre kullanıp toprağın çoraklaşmasının önüne geçilmesi, hem de ekonomik olarak maksimum seviyede tasarruf edilmesi sağlanmaktadır. Elektronik salon satış sistemi ile, akredite laboratuvarlarımız ile, hububat, yağlı tohumlar ve zeytin konusunda almış olduğumuz yetkili sınıflandırıcı belgemiz ile, hububat depolarımız ile  bağımsız survey tarafından denetlenerek, avrupa standartlarındaki hizmet  kalitemiz ile aldığımız, a seviyede akredite borsa sertifikamız ile modern borsacılık alanındaki gelişmeleri yakından takip edip, önemli ve başarılı işler yaptığımız kanaatindeyim.   Önümüzdeki dönem, tarım ürünleri ticaretinin şeklini değiştirecek olan lisanslı depoculuk yatırımları ve akabinde ürün ihtisas borsaları konusunda altyapı hazırlık çalışmalarımız devam etmektedir.   Görevde bulunduğumuz süre içinde, bizlerden desteğini esirgemeyerek güç veren bütün üyelerimize şahsım ve meclisim adına çok teşekkür ediyorum.
Değerli konuklar,
Ülkemizin genelinde olduğu gibi bölgemizde de, tarım ve hayvancılık genellikle küçük aile işletmeleri tarafından yapılmaktadır. Özellikle süt hayvancılığı yapan bu tür küçük işletmeler uzun bir süreden beri hak ettiğini alamamakta, geçimini sağlayamadığı için tarımdan çıkarak, iş bulma umudu ile şehirlere göç etmektedir. Bu durum da birçok sorunu beraberinde getirmektedir.
Bu kontrolsüz göç, büyük şehirlerdeki çarpık yapılaşmaya neden olmakta, kanalizasyon , su , yol, okul eğitim, sağlık gibi altyapı ve sosyal sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu tür küçük aile işletmelerini köyünde tutacak, geçimini sağlayacak politikalar üretmek ve finanse  etmek, biraz önce belirttiğim altyapı yatırımlarını yapmaktan daha ucuza mal olacaktır kanaatindeyim.  Küçük işletme kapsamına girecek aile işletmelerinin hayvan sayılarının ve ekonomik büyüklüklerinin belirlenmesi, tarımsal desteklemelerden bu işletmelere daha fazla pay aktarılarak kendi köyünde, tarımın içinde kalması sağlanmalıdır. Avrupa da bu tür işletmelerin hayvan sayısı 50-60 baş hayvandır. Bundan fazla hayvanı olan işletmeler destekleme kapsamı dışındadır. Bizde ise çiğ süt desteği kg. Bazında verilmekte olup 1 kg süte de,1 ton süte de ayni destekleme verilmektedir. Son dönemde hayvancılığa verilen yatırım destekleri ile birlikte büyük ticari işletmelerin süt hayvancılığına yatırım yapması sonucu sütte  arz fazlalığı oluştuğu için, süt fiyatları hak ettiği değeri bulamıyor.
Değerli misafirler,
2016 yılı her açıdan zor bir yıl oldu. Yaşanan birçok terör olayı, ekonomiyi ikinci plana itti diyebilirim.  15 temmuz da demokrasiye yapılan darbe teşebbüsünü ve birçok ilimizde meydana gelen bombalı terör saldırılarını şiddetle kınıyor, şehitlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu terör olaylarının ekonomi üzerinde olumsuz etkileri oldu. Turist girişlerindeki azalma ile turizm gelirlerimizin düşmesi, yabancı sermaye girişlerindeki düşüş, fed in faiz politikalarının da etkisiyle sıcak para tabir edilen sermaye çıkışları, dövizde hızlı kur artışlarına neden oldu. Bu da bizim ticaretimizi olumsuz yünde etkilediği gibi, ülke ekonomisi üzerinde baskı oluşturdu.  Fakat biz bu ekonomik zorlukları aşarız. Yeter ki bu hassas dönemde birlik ve beraberliğimizi koruyalım, ayrıştırıcı dil kullanmayalım, birleştirici olalım. Ödül alacak oda ve borsa üyelerimizi kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim. Bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli misafirlerimize teşekkür eder, meclisim adına saygıyla selamlarım.” dedi.
Kalkınma İçin Büyük Veriyi İşlememiz Gerek!
Borsamızın Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin gelişen sanayi devrimine değinerek şu sözlere yer verdi:
“15 temmuz gecesi milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kasteden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Halkımız cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkmıştır. Gözü dönmüş darbecilerin saldırıları ve hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur.  Türk milleti  Çanakkale’de, Sakarya da, Dumlupınar da ve  Kocatepe’de olduğu gibi vatan aşkıyla dünya milletlerine örnek olan nice destanları dünya tarihine altın harflerle yazdırmıştır. Türk Milleti için Atatürk’ün söylediği gibi “söz konusu vatansa gerisi teferruattır” devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Kutsal vatanımız  için   şehit olanlara, Allah’tan rahmet geride kalanlara da sabır diliyorum.
Türkiye gelişmekte olan ekonomisiyle dünya ekonomisinin önemli merkezlerinden biri haline gelmektedir. Global ölçekteki işletmeler, yatırım kararları alırken Türkiye’yi öncelikli olarak değerlendirmekte, Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi konum, doğal kaynaklar ve yetişmiş iş gücü gibi unsurlar sayesinde yatırımcılar birçok avantaja sahip olmaktadır. Bandırma’mız da yetişmiş iş gücü, çok alternatifli kara-hava-deniz ulaşımı, zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, sanayi merkezlerine ve metropollere olan yakınlığı ve birçok avantajıyla sürdürülebilir yatırımlara ev sahipliği yapmak adına öne çıkmaktadır. Gelişen kara, demir, deniz ve havayolu ulaşımının yanı sıra, sık kullanılan ulaşım ağlarının üzerinde yer alması ve büyük sanayi merkezlerine yakınlığı ile yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Türkiye’nin önde gelen gıda işletmelerinin ilk tercihi olmuştur. Tarıma dayalı sanayinin ihtiyaç duyduğu birçok tarım ürünü bandırma ve çevresinin verimli ve geniş arazilerinde yetiştirilmektedir. Bu durum, gıda sanayi yatırımlarının Bandırma’da yoğunlaşması adına önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ülkemizle ve şehrimizle ilgili olarak yukarıda saydıklarımızı sürekli anlatacağız. çünkü bandırma yatırımcılara önemli avantajlar sunuyor. Özellikle enerji temini ve lojistik açıdan. Ancak dünya  başka boyuta geçmiş o yolda ilerlemeye devam ediyor. şöyle ki “kalkınma için büyük veri” her şeyiyle sanal bir dünyada olmasa da her şeyin her şeyle bağlı olmaya başladığı bir dünyada yaşıyoruz. Dünya genelinde üretilen dijital veri her iki yılda bir ikiye katlanıyor. TÜİK haziran 2016 verilerine göre ülkemizde cep telefonu aboneliği 73 milyon 650 bin. Sosyal medyanın zengin dünyası bir yana, internet teknolojileri günlük hayatımıza her geçen gün daha çok giriyor. İnternete bağlı olsun olmasın her tür sayısal ortam üzerinde yaptığımız her işlem arkamızda bir veri kaydı bırakıyor. devasa boyutlara ulaşan bu verilerin anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş biçimine “büyük veri” deniyor. Büyük veri yalnızca sosyal ağların ilgili alanında değil, kurumsal şirketler veri analizini şirketlerinin temel işlevlerinden biri haline getirmek için çaba gösteriyorlar. Büyük verinin kalkınma amaçlı kullanılması. TÜİK istihdam verisini bölge düzeyinde her ay yüz yüze yaptığı anketlerle tespit ediyor. Oysa büyük veri analiziyle istihdamı günlük olarak ilçe düzeyinde izlemek mümkün olabilir. Geleceği yönetebilmemiz için  işe nerede, nasıl başlayacağımız, iş yapma tarzımız ve metodumuzu gözden geçirmemiz gerekir. 2012 yılı Hannover sanayi fuarında ortaya çıkan sanayi 4.0 (dört sıfır) aşamasını yakalamak için güçleri dağıtmanın değil, birlikte iş yapmanın zamanıdır. Sanayi4.0 (dört sıfır) aşamasını yakalayarak, bir önemli fırsatı daha kaçırmadan çağdaş dünyada konumlanmak istiyorsak; yazılım dili, işletim sistemler i, rekabet edebilir ürün keşifleri, tasarım yeteneği, üretim ve satın alma stratejileri, ölçek, teknoloji ve yönetim anlayışı, pazar geliştirme ve sürdürebilir üretimin güven altına alınması bir bütün olarak ele alarak politika, hedef ve stratejiler belirlenmelidir.
Sayın başkanım ;
Yoğun programınızdan bizlere zaman ayırarak bu önemli günümüzde aramızda olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. bizlere verdiğiniz destek motivasyonumuzu çok daha yükseltiyor, sizi rol model alıyoruz. Şahsım ve üyelerimiz adına size ne kadar çok teşekkür etsek azdır.” diye konuştu.
Bandırma Ticaret Odası Meclis Başkanı Bahadır Çenberci konuşmasında  “Bu gün Bandırma iş dünyasının günüdür. Bu tören Bandırma’yı bugünlere getiren Bandırma’lı tüccarın, turizmcinin, sanayicinin, üreticinin ve esnafın günüdür. Yıllardır Türkiye’ye en çok vergi ve döviz kazandıran birkaç ilçeden biri olan Bandırma’mızın kazandırdığı oranda payına düşen yatırımı almasını diliyorum”  dedi.
Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kılkışlı “Geride bıraktığımız 2016 yılı ulusal ve uluslararası arenada çok önemli olayların yaşandığı bir yıl oldu. Özellikle 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi, hain FETÖ terör örgütünün milletimizin refahını ve ülkemizin istikbalini hedef aldığı bir gün olarak hafızalarımıza yerleşti. Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur” dedi.
Törende Balıkesir Milletvekilleri Mehmet Tüm ve Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur ve Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza da konuşmalarında Bandırma’nın parlayan bir yıldız olduğuna dikkat çekerek ödül alan firmaları tebrik etti.
Konuşmaların ardından ödül alan firmalara ödülleri takdim edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.