BORSAMIZ 2023 YILI FAALİYETLERİNİN ANLATILDIĞI BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

Her yıl düzenlenen basın toplantısı borsamız yönetim ve meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleşti.

Düzenlenen basın toplantısının açılış konuşmasını Genel Sekreterimiz Ertunç İşbay yaptı. İşbay borsamızın kuruluşundan bu yana yapmış olduğu faaliyetlerini, iştiraklerini, projelerini ve verilen hizmetleri, bölge tarımına ve şehre katkılarını basın mensuplarına anlattı.

Ardından Yönetim Kurulu Başkanımız Can Ata Tan 2023 yılı faaliyetlerini anlatarak basını bilgilendirdi. Kurulduğu 1940 yıldan bugüne, 84 yıldır Bandırma ve bölgesine tarımsal kültürel ve ekonomik açıdan önemli bir Marka değeri kazandıran Bandırma Ticaret Borsası 2023 yılında da aynı başarıyı artırarak sürdürdüğünü ve önümüzdeki dönemlerde de aynı başarıyı sürdürmek için hedef tazelediğini belirtti.

 Tan, “Türkiye odalar ve Borsalar Birliği’nin 2021- 2022 ve 2023 yıllarında Türkiye’de faaliyet gösteren 113 adet Ticaret Borsası arasında yaptığı araştırma ve işlem hacmi sırasında %167 lik bir ortalama artışla en yüksek işlem hacmi artışı yaşayan borsa Bandırma Ticaret Borsası oldu” dedi.

Bandırma Ticaret Borsası’nda en fazla işlem gören ilk 5 ürün sıralaması, Beyaz et, Küspe ürünleri, Buğday, Soya fasulyesi ve Arpa ürünü olarak yer aldığını ifade ederek “Bandırma Ticaret Borsası elektronik satış salonunda yaklaşık 5000 adet ürün işlem gördü ve toplamda 40.000 ton ürün satışı gerçekleşti.”

 Güney Marmara bölgesinde salon satış sistemine sahip tek borsa olduğunu belirten Sayın Tan; burada oluşan güven ortamının her geçen gün daha geniş bölgedeki üreticilerin borsamızı tercih etmesine vesile olduğunu dile getirdi. Bandırma Ticaret Borsası iştirakleri arasında yer alan lisanslı depoculuk şirketinin faaliyetlerine değinen Sayın Can Ata Tan; Borsa Bandırma Lisanslı Depoculuk Limitet şirketinin 2023 yılında %76 ortalama dolulukta bir dönem geçirmiş ve yaklaşık 20 milyonluk bir ciroya ulaşıldı dile getirdi.

Ülkemizde kamu yatırımlarının başarılı bir seyir izlemesinin önemine değinen Sayın Tan bölgemizde ihtiyaç olan alanlarda yeni iştirak ve yatırım çalışmalarını da sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye Ürün İhtisas Borsasının (TURİB) yetkilendirilmiş acentesi olan Bandırma Ticaret Borsası 2023 yılında 973 aktif üye ile yaklaşık 3 milyar TL’lik ticaret hacmine ve 1500 adet yatırımcı işlem adedine ulaştıklarını, Elektronik Ürün Senetleri piyasasında (TURİB) 2023 yılında 331 binin üzerinde işlem, 12 milyon ton  ürün ve 82 milyar TL’lik işlem hacminin oluştuğunu ve böylece 2019’da faaliyete geçmesinden bu yana Türkiye ürün ihtisas borsasında 216.000 üzerinde kayıtlı yatırımcı ile 1 milyonun üzerinde işlemde yaklaşık 40 milyon ton ürün ve 182 milyar TL’lik bir işlem hacmi oluştuğunu dile getirerek  “Borsamızın önemli bir tarım platformunun acentesinin olması bu manada bölgemiz için önemli bir ayrıcalık oluşturmaktadır.” dedi.

Borsamızın Türkiye Akreditasyon Kurumundan akredite edilmiş olan Hububat laboratuvarımız,2023 yılında 8627 adet ürün analizi yaptığını ve bölgemizde tarım ticaretinin oluşmasında önemli bir yönlendirme hizmeti sağladığını belirtti.

Bandırma ticaret borsası üyeleri için ticaret heyetlerinin düzenlendiğini uluslararası fuarlara katılım organizasyonların yapıldığını ve bu konuda önemli çalışmalar ve projeler gerçekleştirdiğini dile getirdi. 2023 yılı proje çalışmaları içerisinde Ekim ayında Rusya Moskova şehrine bir iş gezisi düzenlendiğini 13 firmanın ve toplamda 18 kişinin katılım sağladığını belirtti. Gıda ve gıda makinaları teknolojilerinin tanıtıldığı fuarda firmalarımızın Moskova Ticaret Müşavirliğini ziyaret ettiğini Rus -Türk işadamları Derneği’nde önemli görüşmeler yaptığını ve tüm bu faaliyetleri %60 KOSGEB destekli şekilde gerçekleştirdiğini belirtti.

Tan “Bandırma Ticaret Borsası 2023 yılı proje çalışmaları içerisinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduğu güneş enerjisi sistemi projesi ile sözleşme imzalandı ve oradan 4 milyon TL’lik bir projeye %50 hibe kazandık. Ayrıca borsamızın Avrupa birliği Akdeniz Havzası Ülkeleri İşbirliği Geliştirme Programına da proje çalışması ürettiğini ve uluslararası iş ortakları ile gelişen dünya konvektörünü göz önüne alarak önemli çalışmalar yapmayı hedeflemektedir.” dedi.

Bandırma Ticaret Borsası Ticaret Bakanlığı nezdinde yürütülen, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Programı UR-GE bünyesinde %75 hibe destekli ihtiyaç analizi eğitim ve ihracat hedefli tüm faaliyetleri yürütmek amaçlı yeni proje çalışmalarının da yürütüldüğü dile getirildi.

Sayın Can Ata Tan Borsamız şehrimizin marka değerini artırmak, bölgemiz tarım sektörüne hizmet etmek adına artan bir ivme ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu yolculukta bize destek olan tüm üye ve üreticilerimiz büyük bir teşekkürü borç biliyoruz dedi.

Toplantının sonunda İstanbul ihracatçılar Birliği’nin 2022 yılında Hayvansal Ürünler kategorisinde ihracat yapan ve önemli başarılar elde eden firmalar arasında yer alan borsamız üyesi firmalarımıza Sayın Can Ata Tan ve Bandırma Ticaret Borsası yönetimi teşekkür plaketi sundu.

Bu firmalar ; BANVİT A.Ş. BU PİLİÇ ENT.GIDA SAN T.A.Ş. , HAS TAVUK GIDA TAR HAYV SAN TİC A.Ş.

AYTEKİN TAVUKÇULUK YEM SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. , AKUA GROUP SU ÜRÜNLERİ A.Ş. şeklinde yer aldı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.