BORSAMIZ ÖDÜL TÖRENİ

Borsamızın elektronik salon satış sistemi ve 2012-2013-2014 Borsa Tescili Ödül Törenleri Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Daniş, Balıkesir Valisi Sayın Mustafa Yaman, TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Kaymakamımız Sayın Tuncay Sonel, Garnizon Komutanımız Sayın Hv.Pl.Tuğ.Mustafa Rüştü Çelenk, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Kerim Özdemir, 17 Eylül Üniversitesi Rektör Yrd.Sayın Prof.Dr.Alpaslan Serel, İl Emniyet Müdürü Sayın Feridun Boz, İl Jandarma Komutanı Sayın J.Kur.Kdm.Alb.Ömer Arık, İl Tarım,Gıda ve Hayvancılık Müdürü Sayın Zekerriya Erdurmuş, İlçe Jandarma Komutanı Sayın Yüzbaşı Murat Yılık, İlçe Emniyet Müdürü Sayın Ali Haydar Kılıç, İlçe Tarım,Gıda ve Hayvancılık Müdürü Sayın Osman Sefa Uyar,TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Sayın Ender Yorgancılar, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Faik Yavuz, Kardeş Borsalarımız Giresun Ticaret Borsası ve Karacabey Ticaret Borsasının değerli Başkanları, İlçemizdeki Kamu Kurumlarının saygıdeğer müdürleri, Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri, Çevre Oda-Borsa Başkan, Meclis Üyeleri ve Genel Sekreterleri, Üyelerimiz, Üreticilerimizin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Borsanın elektronik salon satış sisteminin açılışının ardından konferans salonundaki ödül törenine geçildi. Açılış konuşmasını yapan Borsamız Meclis Başkanı Sayın İsmail Tunçbilek, 2015 yılının, ticaretle uğraşan kişi ve kuruluşlar adına kötü geçtiğini, karşılıksız çıkan çeklerin sayısının Ocak-Ağustos ayları arasında % 21, tutarının ise % 49 arttığını, TOBB’un, Kasım 2015 ayı sonu verilerine göre 103.364 şirket kurulurken, 11.377 şirketin tasfiye sürecine girip 28.813 şirketin kapandığına dikkat çekerken, “35 yıldır ticaretin içindeyim. 2015 yılındaki kadar iflasların yaşandığını görmedim. Dilerim 2016 yılı beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşir” dedi.

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Halit Sezgin yenilikçi ve çağdaş anlayışla gelişmeye özen gösterdiklerini vurgulayarak başladığı konuşmasında, “Bandırma, geleceğin lokomotif kenti olacaktır. Üniversitemize kavuştuk. Şimdi, üniversitemizin bünyesinde Ziraat Fakültesi’nin eğitim-öğretime başlamasını bekliyoruz.” dedi. Ticaret yapanlar için ülkenin huzur ve istikrarının önemine dikkat çeken Sezgin, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan, Bandırma’ya bir okul kazandırmasını istedi.

 

TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bandırma’ya yedinci kez geldiğini belirterek başladığı konuşmasında, Bandırma’nın çok önemli ve gelişmiş bir kent olduğunun altını çizdi. Bandırma Ticaret Borsası’nın, hizmet standardı ve kalitesi açısından akredite olmuş “5 yıldızlı” borsalar arasında yer aldığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Halit Sezgin’in Başkanlığındaki Borsamızla gurur duyuyorum.” dedi.

Tarım ve hayvancılık ürünlerinin fiyatlarının dünyada hızla arttığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi; “Türkiye, ekilebilir topraklar açısından dünya altıncısı. Ancak topraklarımızı verimli kullanamıyoruz. Ancak üretici olarak artık işimizi daha profesyonel yapmalıyız. Üretici artık karnını doyurmayı değil, para kazanmayı düşünmeli.”

Hükümetin, yapısal reformları bir an önce yapması ve Avrupa Birliği’ne giriş sürecini yeniden canlandırması gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Şu dönemde eğer döviz geliriniz yoksa sakın dövizle borçlanmayın. Çünkü faiz oranlarının yükseleceğini düşünüyorum. Yani günümüz, ‘borçlanmaktan korkma’ dönemi değil” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, girişimcilik ruhunu Turgut Özal döneminde keşfettiğini belirtirken, “Girişimcilik, bir ülkenin kalkınmasının temelidir” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Borsa Başkanı Halit Sezgin’in, Bandırma’ya okul yapmaları isteğini yanıtlarken de, “Balıkesir ve Bandırma’daki oda ve borsa başkanları olarak bir araya gelip anlaşın. Bandırma’ya okul kazandırmaya hazırım” dedi.

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman da konuşmasında, ülkemizin sağlık, ulaşım, turizm, teknoloji ve lojistik yatırımlar açısından büyük gelişme içinde bulunduğuna işaret ederken, “Amacımız, Balıkesir’i marka şehir durumuna getirmektir” dedi. Yaman, Bandırma’nın ise Balıkesir’in en önemli kapısı olup ticaret ve liman kenti konumuyla bir cazibe merkezi olduğunu belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş de konuşmasında, tarım ve hayvancılığın, ekonomik krizlerden en çok etkilenen bir sektör olduğunun altını çizerken, şu değerlendirmelerde bulundu; “Bakan Yardımcısı olarak ilk taşra ziyaretimi Bandırma’ya yapmaktan çok mutluyum. 76 yıllık borsa geçmişi olan Bandırma, marka bir kent. Bu anlamda adeta bir ‘Amiral Gemisi’ konumunda. Hükümet olarak 2002’den bu yana tarıma destek veriyoruz. Biz, bundan sonra da üreticilerimizle birlikte yürümek, onların sorumluluklarının içinde olmak ve onların kazançlarına katkı sağlamak istiyoruz.”

Ardından, 2012-2013-2014 yıllarında, borsa tescilinde üstün başarı gösteren üyelerimize plâketlerinin takdim edildiği ödül törenine geçildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.