BORSAMIZ ÜYELERİNDEN KARADAĞ ZİYARETİ.

Borsamız yönetimi ve üyelerimizden oluşan heyet Karadağ Cumhuriyeti’nde  çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Borsamız Meclis Başkanı Recep Güngör, Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan ve Başkan Yardımcısı Veysel Selvi, Yönetim Kurulu Üyeleri H. Onur eken ve Mustafa Çömez, Meclis Üyelerimiz Şevki Tan, Mümin Acar ve Ali Turan, Genel Sekreterimiz Ertunç İşbay ile borsa üyelerimizden oluşan heyet Karadağ Cumhuriyeti’nde çeşitli ziyaretlerde bulundular.

Karadağ Büyükelçi’si Barış Kalkavan ve Ticaret Müşaviri Erdal Kocagözoğlu’nu ayrıca Karadağ Türk Ticaret Odası Başkanı Burhan Genç’i ziyaret eden Borsamız yöneticileri iki ülke arasındaki ticari faaliyetler ve yatırım fırsatlarını konuştular.

Lokomotif sektörün inşaat sektörü, Türkiye Cumhuriyeti ve Karadağ Cumhuriyeti arasında serbest ticaret anlaşması bulunuyor. Enerji sektöründe yapılacak yatırımlar öncelikli.

Türklerin Karadağ Cumhuriyeti’nde 8 bin şirketinin faaliyet gösterdiğini, bunların faaliyet alanlarının liman işletmeciliğinden inşaat, enerji, hizmet sektöründen gıda tekstil gibi ticari faaliyetleri bulunduğunu öğrendik.

Ülkedeki eğitim sistemi hakkında bilgiler edindik. Karadağ Cumhuriyeti’nin AB üyeliğinin sürdüğünü, bankacılık sistemi ile ilgili bilgiler aldık. Ülkede 11 banka bulunduğunu ve bunlardan birinin de Ziraat Bankası Karadağ olarak faaliyet gösterdiğini ancak Karadağ Cumhuriyeti’ndeki bankacılık sisteminin dijital dönüşümünün tamamlanmadığını öğrendik.  ülkeye yatırım için gelecek vatandaşlarımızın iyi bir fizibilite yapması gerektiği hususunda değerlendirmede bulunduk. Vergi oranlarını öğrendik.

Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan borsamız faaliyetlerini ve ülkemizdeki tarımsal ticaretten bahsetti. Büyükelçi Barış Kalkavan ve Ticaret Müşaviri Erdal Kocagözoğlu’na ve Karadağ Türk ticaret Odası Başkanı Burhan Genç’e ziyaret anısı olarak plaket takdim edildi. Karadağ’da yatırım yapma konusunda niyeti olan üyelerimizin doğrudan bilgiye ulaşmaları konusunda yararlı bir iş gezisi olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.