BORSAMIZIN YENİ LABORATUVAR BİNASI HİZMETE GİRMEYE HAZIR…

Borsamızın Güney Marmara Kalkınma Ajansına 2019 ‘Sanayi Altyapısının Geliştirilmesi (SAGE)Destek Programı ‘ kapsamında yılında hazırlamış olduğu ‘’Güçlü Laboratuar, Yenilikçi ve Rekabetçi Sanayi’’ başlıklı projesinin son aşamalarına gelindi.

Yaklaşık 750.000 TL bir bütçesi olan bu projemiz Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunmuş ve % 75 oranında destek verilmiştir.

Bu proje kapsamında üyelerinin ve bölge tarım sanayi sektörünün ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik bir Hububat ve Kimyasal Analiz Laboratuarı geliştirildi. Borsamız yerleşkesi içerisinde bulunan ve mülkü Borsamıza ait olan yeni bir alanda, toplamda yaklaşık 200 metrekarelik çalışma alanına sahip olan Laboratuar binası çok amaçlı analiz uygulamalarına cevap verecek şekilde oluşturuldu.

Numune alım istasyonları, Kimyasal analiz, Fiziksel analiz, Öğütme bölümleri, şartlandırılmış numune saklama odaları, gelişmiş arşiv salonu, toplantı salonları ile beraber Borsamız üyelerinin ve Bölgemiz tarım sanayisinin ihtiyaçlarının tam teşekküllü şekilde karşılanması amaçlandı.

Bünyesine ilave olarak son sistem Kimyasal Analiz cihazı, Yağlı tohumlarda analiz yapabilen yağ tayin cihazı ve çeltik randıman cihazı da kazandırılan Laboratuar, iki yeni nitelikli mühendis istihdamı ile teknik altyapısını güçlendirdi.

2012 yılından beri Ticaret Bakanlığı tarafından Yetkili Sınıflandırıcı Lisansına sahip olan laboratuarımız,2014 yılından beri Türk Akreditasyon Kurumu tarafından 8 başlıkta akredite olarak çalışmalarına devam etmektedir.  Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisinin Ankara Güvercinlikte Bulunan Hububat Teknolojileri Laboratuarı ile Referans Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuarı ile entegreli şekilde çalışmalarını yürüten laboratuarımız, bölgedeki etkin çalışmalarına artan bir ivme ile devam edecektir.

Borsamız olarak bize bu konuda destek veren ve çalışmalarımızı destekleyen Güney Marmara Kalkınma Ajansına ve Sanayi Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.