Burhan Arıker’den Borsamıza Ziyaret

Bandırma Yüksek Öğretim Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Vakfı kurucularından Burhan Arıker, Borsamızın Meclis Başkanı Recep Güngör, Yönetim Kurulu  Borsası Başkanı Can Ata Tan, Başkan Yardımcısı Mehmet Aytekin ve Veysel Selvi, Yönetim Kurulu Üyeleri Hayri Onur Eken, Mustafa Çömez ile bir araya gelerek hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan Arıker“ Nisan 2015’de Onyedi Eylül Bandırma Üniversitesi kurulması planlarken bölgenin potansiyeli ve ülkenin ihtiyaçları göz önüne alınmış çiftçi ağırlıklı uygulamaya yönelik öğrenci sayısı az akademik kadrosu yoğun rehberlik yapabilecek bir üniversite planlamıştık. Bunun için 2015 yılında verilen kanun teklifinde diğer fakültelerin yanında çiftçilikle ilgili olarak Ziraat Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi düşünülmüştür. YÖK’ün izin vermediği Gıda, Veterinerlik Fakültesi ve konuyla ilgili diğer fakültelerden bazı bölümler Uygulamalı Bilimler Fakültesine yerleştirilerek, çiftçilik için ihtiyaç duyulan eğitim; Ziraat Fakültesiyle birlikte sağlanması düşülmüştür. Planlamada Ziraat Fakültesi’nin Tarım Bakanlığına ait 22 bin dönümlük Koyunculuk Araştırma Enstitüsü arazisinde bakanlıkla birlikte arazide uygulama yapması düşünülmüştür. Uygulamalı Bilimler Fakültesine Ömer Seyfettin ismi konularak adres belli edilmek istenmiştir. Ancak geçen zaman dilimde üniversitenin kuruluşunda açılması planlanan Ziraat Fakültesinin ilçemizde kurulmayıp Sakarya’da kurulmuş olması anlaşılmamıştır” dedi. Arıker, üniversitesinin kuruluşundan önce yapılan çalışmalar hakkında Borsa Başkanı Can Ata Tan ve yönetim kurulu üyelerini bilgilendirdi.

Söz konusu sohbette bölgemizin üretim tarımsal ve gıda üretim potansiyeli de değerlendirilerek borsamızın faaliyetleri de anlatıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.