GÖNEN TARIM İHTİSAS OSB TOPLANTISI BORSAMIZDA YAPILDI.

Gönen’de kurulması planlanan Gönen Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi için  borsamız üyelerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Borsamızın elektronik satış salonunda düzenlen bilgilendirme toplantısına Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan , Meclis Başkanı Recep Güngör, Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis üyelerinin yanı sıra tarımsal faaliyet gösteren üyelerimiz katıldılar.  Toplantıda Gönen TDİOSB nin bölge müdürü Mehmet Çelik ve Gökhan Bağışlar sunumlarıyla konukları bilgilendirdiler.

Toplantının açılış konuşmasını Borsamız yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan yaptı.

Tan “ Gönen’de kurulması planlanan tarıma dayalı organize sanayi bölgesi çok değerli ve önemli bir proje. Bu konuda üyelerimizin bilgilenmesini istedik. Kurulacak olan tarımsal OSB’ye bölgemizden işletmelerin yer almasını istiyoruz. Üreticilerimizden ne kadar çok katılım olursa o kadar güçlü olacağımıza inanıyorum.” dedi.

Daha sonra Gönen Tarıma Dayalı Sera Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Çelik yaptığı konuşma ve sunumlarla katılımcıları kurulacak olan OSB hakkında bilgilendirdi.  Çelik Gönen organize Deri Sanayi Bölgesinin yakınına kurulacak bölgenin 8 milyon metrekarelik bir alanda kurulması planlandığını ilerleyen zamanlarda 18 milyon metrekareye çıkabileceğini belirtti.

Çelik “ Bölge avantajlı bir bölge. Jeotermal enerjiden de yararlanılarak 11 ay tarımsal üretim yapılabilir. Bölgede sera ve sanayi parselleri kurulacak. 10 binin üzerinde istihdam yaratılacak. Bölgede yatırım yapmak isteyenler için ön talep toplamaya başladık. Ön taleplerin son başvuru tarihi 31 ocak 2024 olacak. Şu ana kadar 46 bin dekarlık bir başvuru aldık. Ön talepler alındıktan sonra müteşebbis heyeti toplanacak. Bu heyet belirli kıstaslarla yatırımcıları belirleyecek. Ardından kendilerine tesislerini kırmaları için 24 aylık bir süre verilecek.

Bölgede jeotermal enerji, rüzgar enerjisi, ve güneş enerjisi tesisleri e olacak. 100 Mw lık temiz enerji üretimi hedefleniyor. Bölgenin enerji ihtiyacının yaklaşık %60-70 lik bir kısmı temiz enerjiden sağlanacak. Bu proje hem Türkiye hem de Avrupa pazarına hitap edecek bir proje.” diye konuştu. Sunumlarının ardından Mehmet Çelik katılımcıların sorularını yanıtladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.