Oda ve Borsalar KOBİ lere “Nefes” Verecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) geçtiğimiz yıllarda 6 defa gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi” tekrar başladı.

DenizBank, Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığımızca açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, KOBİ’lere düşük faizli kredi sağlamak için hayata geçirilen ‘TOBB Nefes Kredisi’ projesinde katılımcı banka olarak yer aldı.

Banka, bu hassas süreçte elini tekrar taşın altına koyarak, TOBB ve KGF desteğinde yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile kredi kullandırıp, KOBİ’lere nefes aldıracak. Kredinin, 2020 senesinde 6 ila 8 ay anapara ve faiz ödemesi olmayacak, geri ödemesi ise 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak.

KOBİ’lere maddi destek olacak kredi paketi hakkında Borsamızın Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin ve DenizBank Bandırma Şube Müdürü Engin Aslan ile bir araya gelerek Nefes Kredisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Sezgin “Covid 19 salgınının yaratmış olduğu ekonomik sıkıntıları aşmak ve kobilerin finansman sıkıntısını gidermek için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tüm oda borsaları ile taşın altına elini koyarak esnafın maddi sıkıntılarına derman olmak için “Nefes Kredisi” ni yeniden hayata geçirdi. TOBB esnafımız için seferberlik ilan ederek 6 milyar TL ile önemli bir maddi kaynak sunacak. TOBB ve 365 oda borsanın tüm kaynaklarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan Nefes Kredisi’nde 2020 yılı tamamen ödemesiz olacak. Ödemeler yıllık %7,5 faiz ile 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak. Kredi’de üst limit illere göre 50 bin ila 100 bin TL arasında değişiyor. Krediye Denizbank öncülük edecek ve Kredi Garanti Fonu kefalet edecek.  TOBB öncülüğünde hazırlanan ‘Nefes Kredisi’nin iş dünyası adına hayırlı olmasını temenni ediyor, destekleri için Sayın Bakanımız Berat Albayrak’a, TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Kredi Garanti Fonu Yönetimine ve Deniz Bank’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

KOBİ’lerimiz üzerine düşeni yaptı şimdi sıra bizde”

DenizBank Bandırma Şube Müdürü Engin Aslan üçüncü kez yer aldıkları TOBB öncülüğünde hayata geçirilen Nefes Kredisi ile ilgili şunları söyledi; “Ekonomimizi ayakta tutan, istihdamın, üretimin, ihracatın yükünü sırtlayan KOBİ’lerimizin yanındaki güç olmak amacıyla, piyasa faiz oranlarının altında gerçekleştirilen tüm projelerde hep ön safta yer aldık. KOBİ’lerimiz, Koronavirüs ile mücadelenin zirveye çıktığı bu hassas dönemde ülkemiz için büyük fedakarlıkta bulunarak kepenklerini gönüllü olarak kapattı. Birçok tezgah, dükkan, fabrika uzun süredir faaliyet gösteremiyor. Onlar üzerine düşeni yaptı, şimdi bu toprakların ürettikleri ile ekmeklerini kazanan bizler de; üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

“Bugüne kadar özellikle KOBİ’lere ve küçük esnafa sunduğu destekle, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma ve sosyal dengenin oluşturulması yönünde önemli misyon üstlenmiş bir kurumuz. Bu değerli mirastan aldığımız güçle, yeniden önemli inisiyatif üstlenerek TOBB ve KGF desteği ile, yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı ve üst limiti 50.000 ve 100.000 TL arasında değişen “TOBB Nefes Kredisi”ni hayata geçiren banka konumunda yer alıyoruz. Yağmurlu havada şemsiyeyi kapatmıyor, 2020 yılında bir kez daha KOBİ’lerimizin yanında olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Nefes Kredisini Nasıl Alacaksınız?

27 Nisan Pazartesi günü itibariyle; TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye olan cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmeler, üye oldukları oda ve borsalardan faaliyet belgesi alarak, koşulsuz şartsız, Denizbank üzerinden krediye başvurabilecek. Başvuru için gereken faaliyet belgesi, TOBB’a bağlı oda ve borsaların tamamından online olarak alınabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.