SON YAĞIŞLAR REKOLTE BEKLENTİSİNİ ARTTIRDI.

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanımız Can Ata Tan son dönmelerdeki mevsim olaylarını değerlendirdi.

Can Ata Tan son günlerde ülkemizde bir çok bölgede etkin olan yağışların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü belirterek rekolte artışı beklentisinin de arttığına işaret etti.

Can Ata Tan “Sonbahar ve Kış mevsiminin kurak geçmesi ve son yıllara ülkemizdeki yağışların azalması çiftçimizi ve borsamız üyelerini endişelendiriyordu. Ancak son günlerdeki bölgemizdeki yağışlar kanola, buğday ve arpa ürünlerinde rekolte beklentisini de arttırdı.

Özellikle buğdayların başak gelişimi dönemine geçtiği anda gelen yağışların yüksek verim alınabilmesi açısından önemine işaret eden Tan “Buğdayların tam gelişim dönemindeyiz. Ürüne zarar vermeyecek şekildeki olumlu etkisi olan yağışlar üreticimizi memnun etti. Fakat bundan sonra da yağması muhtemel yağışlarla ortaya çıkacak hastalıklarla (septorya, pas) mücadele edilmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim. Bu yağışlar ciddi anlamda arazilerde etkili oldu. Ayrıca yeraltı sularımızın ve barajlarımızın bir nebze de olsa su miktarlarını arttırdı.

Kuraklık Ülkemiz İçin En Büyük Tehlike!

Ülkemizdeki kuraklık tehlikesinin giderek arttığına da dikkat çeken Can Atan Tan “Ülkemiz su açısından zengin bir ülke değil ve elimizdeki su kaynaklarını idareli ve kontrollü bir şekilde kullanmamız şart. Su sürdürülebilir bir tarım için olmazsa olmaz. Son yılların yağış istatistiklerine baktığımızda Türkiye geneli 5 aylık su yılı yağışları son 63 yılın en düşük seviyesinde. Su yılı yağışları tüm bölgelerimizde normallerinin altında gerçekleşmiş, en fazla azalma %50 ile Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde meydana gelmiştir. 5 aylık kümülatif yağışlar Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde son 63 yılın, Akdeniz Bölgesi’nde son 50 yılın ve Ege Bölgesi’nde son 30 yılın en düşük seviyesine inmiştir.” Dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.