TÜRKİYE İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLACAĞIZ.

Borsamızın Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik“ programı hakkında basın açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile başlatılan “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı hakkında bilgi vermek için Borsamızın Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin ve Başkan Yardımcısı Şükrü Funda basın mensupları ile bir araya geldi.
Borsamızın Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin Yaptığı açıklamada milli birlik ve istihdam seferberliğine dikkat çekerek devletin işverene yapacağı destekler hakkında bilgi verdi.
Sezgin “ Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrıları sonrasında işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması hedeflerine yönelik olarak Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programını başlatmıştır. Bu kapsamda 09.02.2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3. ve 4. Maddelerinde artı istihdam ile ilgili istihdam teşvikleri belirtilmiştir.  Bu istihdam teşviklerinin özel sektör temsilcilerine duyurulması ve Balıkesir ilimizde de “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” başlatılması için  Balıkesir Valiliğimiz önderliğinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanımız, ilimizde bulunan oda/borsalarımızın başkanları, STK temsilcileri ve sanayicilerin katılımıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğini Balıkesir olarak desteklediklerini, güçlü Türkiye için birlik ve beraberlik içinde olacağız.” dedi.
İşveren Maliyeti Düşecek!
Söz konusu istihdam teşvikinden yararlanmak için;  Özel sektör işvereni olmak,  01.02.2017  -31.12.2017 tarihleri arasında işe alımı gerçekleştirmek,  İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından işe almak, 2016 yılı Aralık ayına ilişkin Aylık Prim ve Hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olarak işe almak,  işe alınacak kişinin, işe alındığı tarihinden önceki 3 aya ilişkin SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmak, şartları aranmaktadır.”  dedi.
Sezgin “Teşvik öncesi asgari ücretli bir işçinin işveren maliyeti : 2.177,44 TL iken teşvik sonrası 1.404,03 TL olmaktadır. Bu teşviğin yanı sıra daha önceden uygulamaya konulmuş, istihdamı arttırmaya yönelik prim teşvikleri, işbaşı eğitim programları gibi uygulamalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili kuruluşları olan İŞKUR ve SGK tarafından yerine getirilmeye devam etmektedir.” dedi.
Sezgin, Çalışma Hayatında Milli Seferberlik  programı ile ilgili borsamız üyelerine web sayfası, ilan panosu,  sms ve medya aracılığı ile her türlü bilgilendirmeyi yaptıklarını da dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.