Verimli Bir Yıl Geçirdik.

Başkan Yardımcısı Şükrü Funda, Yönetim Kurulu Üyeleri Muzaffer Zengin ve Raif Ocak’ında katıldığı toplantıda Yönetim Kurulu Başkanımız Halit Sezgin yeni hasat yılına dair bilgiler verdiler.

Borsamızın  Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, gazetecilere yaptığı açıklamada,  buğday üretiminde çok verimli bir hasat dönemi içinde bulunduklarını belirtti. Yağmurların zamanında yağması, çiftçinin bilinçli üretim gerçekleştirmesinin alınan bu sonuçta etkili olduğuna dikkat çeken Sezgin, şunları söyledi:
” TÜRKAK tarafından akredite edilmiş hububat laboratuvarımızda analizi yapılan ürünlerin satışının yapıldığı Borsamız elektronik satış salonundaki atmosfer üyelerimiz tarafından çok beğeniliyor. Bir borsa satış salonu için önemli olan ve oluşan fiyatlarının bölgede etkili olmasının sağlayan  alıcıların (üyelerimizin) oraya rağbet etmesidir. Elektronik satış salonumuza çok sayıda üyemiz alıcı olarak geliyor ve satışa iştirak ediyor. Bu alıcıların (üyelerimizin) bir çoğunun da sitemiz içinde depoları da mevcut.  Toprak Mahsulleri Ofisi Bandırma Şube müdürlüğü’ de, borsamızın elektronik satış salonundan alım yapıyor. Ancak borsamız satış salonuna getirilen ürünlerin büyük çoğunluğunu borsamızın üyeleri alıyor. Çünkü, satışa arz edilen ürünlere Toprak Mahsulleri Ofisi’nden daha uygun fiyat veriyorlar.” dedi.
Kanola’ya İlgi Arttı.
Bandırma ve çevresinde kanola üretiminde büyük artış görüldüğüne de işaret eden Yönetim Kurulu Başkanımız Halit Sezgin, şöyle konuştu:
“Geçen yıl, Borsamızın elektronik satış salonuna 1.318 ton kanola geldi ve satıldı. Bu yıl ise 2.510 ton getirildi ve satıldı. Bölgemizde tahmini olarak 10 bin ton kanola üretimi gerçekleştirildi. Üretiminin yaklaşık % 25’i borsamızın elektronik satış salonunda satıldı. Ülkemizde üretilen bu miktar, yağlı tohumlar ihtiyacımızın yarısını dahi karşılamıyor. Bu nedenle de ülkemizdeki eksiklik ithalat yoluyla kapatmaya çalışıyor.  Son dönemlerde, başta kanola olmak üzere  yağlı tohumlar üretimindeki canlanma ve artışı önemsiyorum.” dedi.
Verimde Artış Beklentimiz Var.
Borsamızın Meclis Başkanı İsmail Tunçbilek’te kanolada oluşan verim artışının önümüzdeki yıllarda devam edeceğini de belirtti. Tunçbilek “Hava koşullarının iyi olması buğdayla birlikte kanolada da verim artışı sağladı. Kanolada ortalama 250 kg verim iyi olarak nitelendirilir. Bu yıl ortalama 350 kg verim alınan yerler var. Bu da çiftçimizi tatmin edecektir. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın daha da atmasını bekliyoruz. Bu yıl kanola üreten çiftçi bir hayli memnun kaldı.” dedi.
Borsamızın elektronik satış salonunda alım satım işlemlerinin kolay ve hızlı olması hem alıcıları hem de satıcıları bir hayli memnun etmesi borsamıza olan ilgiyi arttırdı. Adil koşullarda oluşan fiyatlardan dolayı Bandırma’nın köylerinin yanı sıra çevre ilçe ve köylerden gelen satıcılar yoğun ilgi gösterdi. Ayçiçek hasadının da borsamız elektronik satış salonunda aynı ilgi ile cereyan edeceği konusunda beklentilerimiz inşallah gerçekleşir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.