CEVİZ FİDANININ GELECEĞİ ELE ALINDI

Borsamızda yeni nesil ceviz fidanı üretim teknikleri için ihtisas komisyonu bir toplandı

Borsamızın Fidancılık ve Tohumculuk Meslek İhtisas komisyonu ceviz fidanındaki yeni nesil üretim tekniklerini görüşmek üzere borsamızın toplantı salonunda bir araya geldi.

Ceviz fidanı üretimi açısından ülkenin en önemli bölgesi konumunda bulunan Bandırma Sahil Yenice mahallesinde üretim yapan komisyon üyeleri ile bir araya gelen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Metehan Yılgör yeni gen üretim teknikleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Prof. Dr. Metehan Yılgör yaptığı sunumda yeni uygulamalar hakkında bilgi verdi. İstatistikleri de ortaya koyan Yılgör Sahil Yenice bölgesindeki üretimin ülkemizin %95 ini ve dünyadaki ihracatın da %3 ünü oluşturduğuna dikkat çekti.

Sektörün dış pazara daha rahat açılımını sağlamak ve üretim kalitesinin arttırmak amacıyla doku üretim tekniklerinde laboratuvar çalışmaları ile ilgili fidan üretimi hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Bölgemizde bulunan imkanların değerlendirilmesi ve amaca yönelik üretim yapabilmesi ve ceviz fidanı üreticilerimizin taleplerinin karşılanabilmesi için atılacak adımlar üzerinde çalışmalar yapılmasına karar verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.