Sektör Temsilcileri TMO İftarında Bir Araya Geldi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’in ev sahipliğinde düzenlenen iftar yemeğine Borsamızın Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, Genel Sekreterimiz Ertunç İşbay, Meclis Üyemiz Recep Güngör ve üyelerimizden Macide Tan ve Ertuğrul Demir Katıldı.

TMO Tesislerinde gerçekleştirilen programa çok sayıda çiftçi, sanayici ve sektör temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, hasat döneminin başladığını hatırlatarak çiftçiler ve bütün sektör paydaşları için bereket getirmesini dileyerek sözü Bakan Çelik’e bıraktı. Çelik, TMO’nun Türkiye’nin son derece önemli kuruluşlardan birisi olduğunu belirtirken, lisanslı depoculuk, ülkemizdeki ve dünyadaki gıda sorunları hakkında konuştu. Gıda üretimi yapan ülkelerin gücü her zaman ellerinde bulundurduğunu ve gıda üretiminin stratejik olarak çok önemli bir konu olduğunun da altını çizen Bakan Faruk Çelik: “Tarım bildiğiniz gibi stratejik bir sektör, önemi ve kıymeti her gün daha iyi anlaşılıyor. Bir kaç hafta önce meydana gelen  Katar krizini bile düşündüğünüzde, tarımın bir ülke için ne kadar önemli olduğunu anlamak yeterli.  Katar’a ambargo uygulanmaya başlandı, toplam kendilerine ait nüfus 400 bin ama 2 buçuk milyon civarındaki  Katar halkı evlerin, teknolojinin değil marketlerdeki yiyeceklerin içeceklerin önem arz ettiği bir tabloyla karşı karşıya kaldılar. Bunlar yaşanan ve ders çıkarmamız gereken olaylardır.
Köyden şehire göç yaşanmasıyla birlikte köylerin boşaldığını, dolayısıyla hayvan ithal edildiğini belirten Çelik konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Meralar bomboş ama dışarıdan Hans’ın, bilmem kimin ürettiği hayvanı getiriyoruz. Buna son vermek için milli tarım projesinde önemli adımlar attık. Damızlık merkezlerini 38 ilde kuruyoruz amaç kendi hayvanımızı kendi coğrafyamızda arttırmak. Buralarda hayvan sayısını arttıramazsanız dışarıdan taşıma suyla değirmen dönmez. 3-4 yıl içinde çark hızlı bir şekilde dönünce, hayvan ithalatımız azalacak. Ülkemizdeki tarım ve hayvancılıkla ilgili atılması gereken adımlar noktasında başta hükümet ve sonrasında sorumlu bakan olarak doğruları yapmak durumundayız.” dedi. Milli tarım projesine de değinen Bakan Faruk Çelik havza bazında desteklemeler daha doğru bir destekleme modeli ve üretimin yapılacağını belirtti.
Bakan Çelik TMO’nun Türkiye’nin çok sayıda sektör temsilcilerini bünyesinde barındırdığını belirterek Genel Başkan’a programdan ötürü teşekkür etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.