Üreticilere Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bandırma’ya bağlı üç kırsal mahallede tarım ve hayvancılık üzerine, destekleme ve diğer yeni uygulamalardaki konularda bilgilendirme toplantısı düzenledi

Toplantılara Kaymakam Günhan Yazar,  Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriyya Erdoğmuş, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Sefa Uyar, Ticaret Borsamızın Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı  Şerafettin Çıkar, AK Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı, Muhtarlar, ve vatandaşlar katıldı.

Borsamızın  Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin’de İl  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantı da borsa çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Bölge olarak, çeşitli tarım ürünleri ürettiklerinin altını çizen Sezgin, şunları kaydetti:
“ Bunların fiyatlandırılması konusunda maalesef bazı ürünlerde sıkıntılar var. Hububatla ilgili herhalde fazlasıyla bu sıkıntıyı giderdiğimizi düşünüyorum. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 113 tane Ticaret Borsası var.  Bunlardan maalesef altı tanesinde hububatın fiyatı belirleniyor kalitesine göre.  Bizler sizin daha fazla daha kalite üretmenizi bizler de ayakta kalabilmemiz adına sizden daha fazla istiyoruz. Sizin daha fazla üretmeniz daha kaliteli üretmeniz, daha fazla kazanmanız noktasında gerekli çalışmaları yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz. Bu kapsamda lisanslı depoculuk önümüzdeki yıl Bandırma Ticaret Borsası’nın önderliğinde faaliyete geçecek.” dedi.
Bu konuda da çiftçileri bilgilendirmek istediğini belirten Sezgin şöyle konuştu:
“ Bu lisanslı depoculuk ne derseniz? Hasatta buğdayınızı biçiyorsunuz. Kamyon veya römorka koyduğunuz zaman borsamızdaki lisanlı depoya getiriyorsunuz, Getirdiğiniz kendi aracınız da olabilir nakliyede olabilir. Nakliyesini alıyorsunuz. Laboratuvar ücretini devlet ödüyor. Stopaj vergisi vermiyorsunuz. Altı ay boyunca depo kirası da vermiyorsunuz. Hepsi devletten. Oradaki ürünün senedini bankaya da teminat olarak verdiğiniz zaman kredi çekmek istediğinizde faizinde yüzde 50 sini devlet karşılıyor. Kısacası koyduğunuz ürün devlet güvencesi altında olacak” ifadesini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.